Toplatılmadığı Zamanlar Çıkan Dergi:MARKOPAŞA

Yayınlandı: Şubat 12, 2012 / Art, Literature
Etiketler:,

Markopaşa,Kasım 1946’da yayımlanmaya başlayan, Türk basın tarihinin en yüksek tirajlı yayınlarından biri olan ve Cuma günleri çıkan haftalık mizah dergisidir.Sabahattin Ali başyazarlığını, Mustafa Mim Uykusuz da çizerliğini üstlenmiş; derginin neredeyse tüm diğer işlerini de Aziz Nesin yapmıştır.
“Toplatılmadığı zamanlar çıkar” veya “Yazarları hapishanede olmadığı zamanlar çıkar” ibareleriyle yayımlanan Marko Paşa etkin bir muhalefet odağı olmuştur. Büyük gazetelerin tirajının elli bin olduğu günlerde, baskı ve dağıtım olasızlıklarına rağmen Markopaşa’nın tirajı altmış yetmiş binleri bulmuştur.
Aziz Nesin Türkiye Sosyalist Partisi’nin yayın organı olarak haftalık bir mizah gazetesi yayımlamayı düşünmüş, gazetenin adını da Tan gazetesinde yazdığı bir yazının başlığından almıştır: “Markopaşa”.Ancak toplanan para dergiyi yayımlamaya yetmediği için dergi yayımlanamamış, Markopaşa dergisini yeniden gündeme getiren Sabahattin Ali olmuştur. Sabahattin Ali, Aziz Nesin’e dergiyi birlikte çıkarmayı teklif etmiş ve ortak olmuşlardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s