ENTR’ACTE

Yayınlandı: Kasım 28, 2010 / cinema, Dada
Etiketler:, ,

Aylar önce, benim için çok önemli dadaist bir film olan Entr’acte ile ilgili bir yazı yazmıştım. Futuristika’da aşağıdaki metni görür görmez paylaşmak istedim. Buyrunuz efendim…

“1924 yılından gelen hayalet. İlk kez, Şanzelize’de Francis Picabia’nın “Relâche” isimli balesinin sahne aralarında gösterime girdi. Oyuncu kadrosu: Jean Borlin; Francis Picabia; Man Ray; Marcel Duchamp; Erik Satie; Marcel Achard; Pierre Scize; Louis Touchagues; Rolf de Maré; Roger Lebon; Mamy; Georges Charensol; Mlle. Friis.

Zaten bale gösterimi ilk denemede yapılamayınca tekrar gösterime girecek mi diye sıkıntılar yaşanmıştı. Sansür engel olacak mi vs? Filmde ise René Clair, dadaist bir fotomontaj çabasıyla, saf sinema derdine düşmüş. Marcel Duchamp ve Man Ray satranç oynuyorlar, Erik Satie ve Francis Picabia gözüküyor bazı sahnelerde, birbiriyle ilgisiz gibi gözüken sahneler geliyor arka arkaya. Clair filmi “görsel gevezelik” olarak nitelemiş, güzel. Dada/Sürrealist filmlerin bazıları sanat tarihi öğrencileri haricinde kimsenin ilgisini çekmeyecek düzeyde olabilir, ancak bu film, 22 dakikalık görsel bir zihin akışı. Keyifli.

Orjinal gösterimde, Satie ve Picabia çatıda topu patlattıklarında, balenin üvertürü giriş yapmış derler. Uzatmayalım, dönemin dada/sürrealist ekibinin los galakticos’undan geliyor…”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s