BANA ONUN KOPYASINI GETİRİN!!!

Yayınlandı: Temmuz 2, 2010 / Art
Etiketler:, ,

Serkan Özkaya; 1973 İstanbul doğumlu çağdaş sanatın genç üyelerinden.. Geçen gün İstanbul Modern’de “Pastacı Yamağı” eseriyle tanıdım kendisini.. Kendisi muzip, oyunsu ve cüretkar üslubu ile tanınır. Enstalasyon, performans ve heykel alanlarında üretimini sürdüren Özkaya, işlerinde kaskatı kesilmiş kurumsal varoluşlarını alaya almak üzere, dünyanın önde gelen sanat kurumlarını, özellikle müzeleri, kendisi ile zoraki bir diyaloğa sokar. Örneğin Louvre Müzesi’ne mektup yazarak Mona Lisa’nın ters asılmasını önerir, Philadelphia Sanat Müzesi’ne bir arkadaşının Duchamp’ın pisuarına işemek üzere olduğunu haber veren bir faks çeker. Özkaya’nın odaklandığı konulardan biri de, yine müze konseptinde orjinallik ve kopya konusudur. Türkiyeli gençler olarak, Avrupa’daki müzelerde bulunan başyapıtların kopyalarını görerek büyürüz. Orjinallerini görenlere ise hep imrenilir. Peki Özkaya ne yapar? Levoy’un üç boyutlu faksimile yöntemini kullanarak, aslından birkaç katı büyüklüğünde, altın rengine boyadığı kendi “Davut”unu üretir. *Bir kopyasını sipariş etmek istediğim*Sanatçı: “Ben mutlak güzellikle değil, çirkin bir anı olarak güzel olanla ilgiliyim” demektedir. “Bu çalışmanın Michelangelo’nun ‘Davut’unun biçiminde olduğunu bilmeseniz dahi bedeniniz ve gözünüz bunun güzel bir şey olduğunu bilecek ve bu kavrayış bir an için zamanın durmasına neden olacaktır.”
Heykel, maalesef kaidesine yerleştirilirken yıkılmıştır.


Fotoğraf: İnternetten aldım. Müze yetkililerinin iyi niyetini suistimal etmedim!!(içses:Burası müze değil zatenki!)
Serkan Özkaya, “Pastacı Yamağı”nda elindeki yüzlerce yumurtayla birlikte yere kapaklanmak üzere olan bir çocuğun ve elbette yumurtaların birebir ölçülerde bir kopyasını yapar, felaketten bir saniye önceki anı durdurur. Gerçekleşecek felaket duygusu çok gerçektir ve etkileri gayet tahmin edilebilirdir. Sanatçı, bu eserinde 11 Eylül’e de göndermede bulunup ‘düşme anı’nın önlenebilirliğini de sorgular.
Serkan Özkaya Şangay’ın önde gelen restoranlarından biri M on the Bund’da Teddy Bear kafası tatlı tasarladı.. Tatlının adı “Bana Onun Kellesini Getirin!” Sanatçı bu tatlı mı tatlı eserle; hem sanatta “arz-talep” ilişkisininin nasıl işleyeceğini merak ediyor hem de, sanat eserini yiyebilmesini sağlayarak, sanata “bakan”ı bir adım ileri götürmek istiyor.


AMAN NE GÜZEL HABER!! İstanbul Modern’de Özkaya’nın Pastacı Yamağı’nı görebilirsiniz..

Kaynak: İstanbul Modern
Biamag
İstanbul Bienal

Eserleri ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayınız..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s