ENTR’ACTE

Yayınlandı: Haziran 20, 2010 / aVANT gARDE, cinema, Dada
Etiketler:, , ,

Filmi sadece dramatik ögelerinden değil, aynı zamanda fotografik ve belgesel unsurlarından da arındırmaya çalışan ve bir anlamda “zamanda resim” yapmayı deneyen avangardlar Cinéma Pur olarak adlandırdılar bu akımı.. Cinéma Pur’un en önemli örneği ise; Entr’acte.. 1924’te René Clair’in yönettiği film, Francis Picabia’nın Relâche balesinin arasında gösterilmek için çekilmiş aslında. Picabia not defterinin bir sayfasına film için senaryoyu yazar ve doğru Maxim’s‘e (ünlü bir Paris restoranı) gider ve senaryo René Clair’e gönderilir.. Filmin beyaz perdeye kazandırılmasının temeli böylece atılmış olur.. Filmin müziğini ünlü avangard besteci Erik Satie yapar -ki kendisi filmde Picabia ile bizzat görünmektedir. Sürrealist fotoğrafçı Man Ray de kendi deneysel filmlerine benzeyen bu dönem filminde boy gösterir..
Entr’acte birbirinden bağımsız görüntülerin sürrealist biçimde karışımıdır ki bu da Clair’in Dada akımına ilgisini gözler önüne serer. Clair’in imgelemesi hem çekici hem de rahatsız edicidir. Cansız objelere hayat verirken, cenaze marşının ciddiyetinde bile geleneklere saldırır.
Filmin derdine gelince; tüm iyi sürrealist eserler gibi yorumlamaya gayet açık bir film. Eserde baskın olan temalar ölüm, fanilik, teknolojinin hızı. ‘Film insanoğlunun varoluşunun kısalığıyla başa çıkma uğraşını alaya alır’ yorumu rahatlıkla yapılabilir. İnsanoğlu geliştikçe, sahip olduğu kısıtlı zamanı, -ömrünü- doldurmak için daha da hızlı koşmak zorundadır. Filmin adı Entr’acte sonsuz zamanın içinde daha da küçülen “hayat” diye adlandırdığımız kısa zamanı simgeliyor olamaz mı?
Kaynak: Filmdefrance‘tan çevirdim..

Gayet kısa ‘kimine göre anlamlı kimine göre saçma olan*tıpkı hayatımız gibi* bu filmi izlemek için 20 dakikanızı ayırınız..

Reklamlar
yorum
  1. […] önce, benim için çok önemli dadaist bir film olan Entr’acte ile ilgili bir yazı yazmıştım. Futuristika’da aşağıdaki yazıyı görür görmez paylaşmak istedim. […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s