LETTERS OF NOTE

Yayınlandı: Haziran 9, 2010 / Art, cinema, Literature, Music
Etiketler:, , , , , , ,

Mektup hayatımızdan bütünüyle çekilip uzaklaştı sonunda. Arkasında, Kafka’nın deyimiyle “hayalet”leri bırakarak. Telefon sakatlamıştı mektubu, cep telefonu ve mesajlar felce uğratmıştı, elektronik posta infaz işlemlerini tamamladı. Mektup haberden çok havadis ağırlıklıydı, hayatın derin tabakalarına iner ve sesini oradan çıkarırdı.Şimdi sessizlik zamanı..
Enis Batur

İngiliz serbest yazar Shaun Usher, tanınmış kişilerin eski mektuplarını arşivlerinden bulup çıkararak Letters of Note adını verdiği sitesinde (www.lettersofnote.com) internet kullanıcılarının erişimine sunuyor.Virginia Quarterly Review’in “büyüleyici bir proje” olarak tanımladığı bu proje gönüllerinizi fethedecek nitelikte..

Sitede gezinenler Albert Einstein’dan Ronald Reagan’a, Edgar Allan Poe’dan Jim Morrison’a, Virginia Woolf’tan Jack Kerouac’a pek çok önemli adın daha önceden ortaya çıkarılmış mektuplarını, kartpostallarını ve telgrafını bir arada bulabiliyor. Meraklısı için bu emeği etkileyici kılan ise mektupların orjinal kopyalarının da burada, anın ve zamanın tüm izleriyle yer alması.

Geçen yılın sonunda True/Slant’te yayımlanan söyleşisinde, elle ya da daktiloyla yazılan mektuplardaki görselikten çok etkilendiğini, eski yazışmalarda aksanın, yükselip alçalan ses tonunun bile neredeyse duyulur olduğunu söyleyen Usher sözlerine şu şekilde devam ediyor; “Kağıttaki kırışıklıklar, el yazısı, daktilonun tuşlarına sert basıldığında öbürlerinden koyu görünen birkaç harf.. Dijital yazışmalar arşivi olsaydı görsel olarak bu kadar uyarıcı olmazdı. Tüm karakter yazmanın kendisinde.”
Einstein’ın Roosevelt’e yazdığı mektup:

Oscar Wilde’ın 1980’li yıllarda Oxfordlu bir öğrenciye “sanatın neden yararsız olduğunu” anlattığı mektup:

Mick Jagger’ın Andy Warhol’a yazdığı satırlar:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s