İYİ HABERLER!!!

Yayınlandı: Haziran 9, 2010 / Art

İspanyol Ressam Pablo Picasso’nun 23 yaşındaykn yaptığı The Actor adlı tablonun sağ alt köşesinde, sergiyi gezerken dengesini kaybeden bir sanatseverin çarpmasıyla oluşan yaklaşık 15cm’lik yırtığın onarılması üç ay sürdü. 105 yaşındaki eser, tablo kumaşının kazadan önceki hale dönebilmesi için üstüne ağırlık konularak altı hafta boyunca yüzüstü bekletildi; hasarın oluştuğu yerde pullarına ayrılmış boya dokusu toparlandı ve yırtık özel tekniklerle yeniden örüldü, rötüşlandı. Uzmanlar, The Actor‘ın altında kalan ve Picasso’ya ait olduğu sanılmayan öteki resmin bütünlüğünün korunmasına da özen gösterdi. Tabloyu, maddi sıkıntı içinde olduğu 1904 kışında yapan Picasso’nun o dönemde daha önce kullanılmış tuvaller üzerine çalıştığı biliniyor.

Picasso’nun 1932’de yaptığı The Dream tablosu da 2006 yılında kazara, bir sanat koleksiyoncusunun dirsek darbesiyle yara almış ve onarılmıştı.

1966’da Arno Nehri’nin taşması sonucu Floransa, İtalya’da olan sel baskını Lorenzo Ghiberti’nin Doors of Heaven’i, Donatello’nun Magdalene’sı ve Giovanni Cimabue’nun A Cruficix i ve daha birçok esere zarar vermişti.. Teknoloji alanında gelişmeler ve Getty Foundation’ın €300,000’luk yardımı sayesinde Giorgio Vasari’nin 1546’da resmettiği The Last Supper eserinin 3 yıllık çalışma sonucunda geri kazanılacağı müjdesi verildi..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s