EMEK SİNEMASI İÇİN İMZA KAMPANYASI

Yayınlandı: Mayıs 8, 2010 / cinema


BIRAKIN ALKIŞTAN YIKILSIN!! 1924-….

EMEK SİNEMASINI YIKIYORLAR!
Sayın Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve MİM Yapı Mimarlık Limited Şirketi’nden projenin mimarı Fatih Kesgün, Emek Sineması’nı yıkmayacaklarını, sadece “taşıyacaklarını” söyleyerek kamuoyunu yanlış bilgilendiriyorlar. Projenin mimarı Fatih Kesgün, yapılacak proje ile ilgili bilgilendirme toplantısında dahi sözü dolandırmış, projenin kendisini kamuya açıklamamıştır.

Emek Sinemasını Yıkıyorlar!
Cercle D’Orient binasını bir alışveriş merkezine dönüştürme projesi kapsamında, Emek Sineması’nı alışveriş merkezinin en üst katına taşımak, yıkmaktan başka hiç bir anlama gelmemektedir. Sokakla ilişiği kesilmiş bir Emek Sineması artık Emek Sineması değildir. Bizler, kamu olarak bize ait olan bu sinemaya bu sokaktan yürüyerek girmek istiyoruz; yürüyen merdivenlerle, mağazaların arasından sekiz kat çıkarak değil.
Bugün burada sadece Emek Sineması’na değil, yaşadığımız kente de sahip çıkıyoruz. Atatürk Kültür Merkezi’nden Tarlabaşı’na, Fener-Balat-Ayvansaray’dan Başıbüyük’e, daha bir çok yerde yürütülen kentsel dönüşüm uygulamaları, kenti kamunun değil sermayenin hizmetine sunmaktadır.

Sadece Emek değil, Beyoğlu bizim, İstanbul bizim!
Kültürel mirası rant amacıyla har vurup harman savurmak; onun yerine yapay, hiçbir duygusu olmayan, kişilikten yoksun binalar dikmek, sonra da İstanbul bir kültür-sanat şehridir demek abesle iştigaldir.

Bizler her zaman ortak kültürümüzün değerlerine ve geleceğimize sahip çıktık, çıkacağız! Emek Sineması’nın anılarla aşınmış taşlarında var olan, Yılmaz Güney, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz, Ömer Kavur, Suna Pekuysal, Artun Yeres, Kemal Sunal, Ayhan Işık, Sadri Alışık, Hulusi Kentmen, Gazenfer Özcan, Adile Naşit, Erol Taş, Aliye Rona, Orhan Gürşinay, Belgin Doruk gibi adını sayamadığımız yüzlerce sanatçımızın ayak izlerinin silinmesine izin vermeyeceğiz.

Kamuya, kamusal ve toplumsal tarihe ait olana, kamu kuruluşları tarafından bile olsa herhangi bir şirketle ilişki içerisinde bizlerin onayı olmadan yapılan bu müdahale, işgal, ihanet ve dolandırıcılıktır. Sürecin bütün detaylarının bilgisine tüm kamu olarak hâkim olmalıyız. Bu binaların, Emek Sineması’nın, İnci Pastanesi’nin günlük hayat manzaralarımızdan çıkartılmasına karşıyız. Böyle bir şeye izin vermiyoruz. İstanbul da, Beyoğlu da, Emek sineması da bizimdir; iznimiz olmadan bu alanlara dokunamazsınız!

Hangi bilimsel kurullar ve sanatçılar tarafından onaylandığı bilinmeyen bu iğreti ve gerçekdışı projeye tüm gücümüzle karşı çıkıyoruz! Bu inşaatın ruhsatının verilmesine karşı çıkıyoruz!

Emek Sineması’nı YIKTIRMAYACAĞIZ diyoruz.
Ahmet Misbah Demircan’a BU YIKIMIN RUHSATINI VERME! diyoruz.
EMEK BİZİM. İSTANBUL BİZİM. YIKTIRMIYORUZ!

Emek Sineması’nı Yıktırmayalım Platformu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s