Çekik(Gözlü), Uçuk Kaçık, Cücük Sanatçı:Tehching Hsieh

Yayınlandı: Mayıs 1, 2010 / Art

Bir performans sanatçısı Tehching Hsieh.. İnternette araştırma yaparken yine kaybolduğum sırada karşıma çıkan keyifli tesadüflerden biri olur kendisi.. One-Year Performance ismini verdiği bir dizi projesi bulunmakta ve bu performanslar pek görmeye alışkın olduğumuz türden değil.. Neler mi bunlar?

Sanatçı 1978-1986 yılları arasında birer yıl süren 5 performans gerçekleştirmiş. Bir tanesinde 29 Eylül 1979’dan 3 Eylül 1980 tarihine kadar, içinden hiç çıkmamacasına kendisini 11′6″ × 9′ × 8″ boyutlarında tahtadan bir kafese kilitliyor. İçeride yalnızca bir lavabo, lamba, bir yatak ve bir kova mevcut.. Yıl boyunca Hsieh hiç konuşmuyor, okumuyor, radyo dinlemiyor, TV izlemiyor.. Avukat Robert Projansky, “çekik gözlü kaçık sanatçı”nın tüm süreç boyunca kafesten çıkmadığını tasdiklemiş.. Bir arkadaşı Hsieh’e yemeğini getirip, temizliğini yapıyor ve sadece bu deneyimi belgelemek için bir fotoğrafını çekiyor.. Aynı zamanda, ayda bir ya da iki kez 11.00-17.00 arası Hsieh’ın performansıyla meraklı gözlerin buluşma fırsatı yaratılıyor ..

Daha sonra 11 Nisan 1980 ve 11 Nisan 1981 tarihlerinde yine enteresan bir performansla karşımıza çıkar sanatçımız..Bir yıl boyunca her saat başı devam kontrol saatine kart basıyor ve bir adet fotoğrafını çekiyor. Performans sonunda toplamda 6 dakikadan oluşan bir video hazırlamış oluyor fotoğraflardan. Bu performans için saçlarını kazıtmış, böylece zaman akışı daha da keskinleşir gözümüzde..

Bu da yetmemiş; 26 Eylül 1981 ile 26 Eylül 1982’i kapsayan zaman diliminde hiçbir binaya girmiyor. Ve ne arabaya, ne ulaşım araçlarına ne de çadıra. 1 yılı tamamen sırt çantası ve uyku tulumu ile sokakta geçiriyor.

İnsanlar üzerinde 1983 ile 1984 yılları arasındaki takvim yapraklarını koparırken o  ise yine etkileyici bir deneyimi gerçekleştirdi. Linda Montano’ya kendisini bir iple bağlayıp, aynı odada yaşadı. Ama bir sene boyunca birbirlerine hiç dokunmadılar. Bir önceki performansı gibi bunda da saçlarını kazıdı.. Montano da zaman akışını keskinleşmesini sağlamak için saçlarını kazıtacaktı elbette!! Bu performansı noter görevlileri (ilk olarak)Paul Grassfield ve (son olarak) ise Pauline Oliveros tasdikledi..

Bu bir yıllık performansların en sonuncusu ise 85-86 yılları arasında gerçekleştirdiği. Sanatçı bir yıl boyunca sanatla ilgili herşeyden uzak duruyor. Sanat hakkında konuşmuyor, hiçbir galeriye gitmiyor,hiç sergi gezmiyor. Bence tüm bunlar insanüstü sabır isteyen, etkileyici, cesur ( 85-86 yılları arası için=asla yapmaya kalkışmayacağım) işler..

Steven Shaviro şöyle buyurmuş “PERFORMING LIFE: THE WORK OF TEHCHING HSIEH” kitabında; Hsieh’ın performansları ne dayanıklılık gösterisi ne de acı çekme isteğinden kaynaklanır.. Sanatçı, zamanı ve mücadeleyi keşfetmeyi amaçlamaktadır.. Eleştirmen Steve Shaviro’ya göre ise Hsieh’in çalışmaları; zaman, tutsaklık, yalnızlık, yurtsuzluk, evlilik/insan ilişkileri, hayat ve sanatın ilişkisini konu alır.. Hsieh’e gelince; o çalışmalarını “zaman harcama ve özgür düşünme” olarak tanımlar.

Kaynak: Wikipedia ve Hsieh official page: http://www.one-year-performance.com/

Reklamlar
yorum
  1. wanderlust press dedi ki:

    Ilgincmis gercekten… Begendim, hem amac, hem sabir, hem kararlilik, hem farklilik… guzel… paylasim icin tesekkurler

  2. Turgut dedi ki:

    Bu yaptıklarını acaba 1 yıl süreyle değilde daha kısa zaman dilimlerinde gerçekleştirse daha fazla ilginç şeyle çıkabilir miydi karşımıza ? Ya da o zaman dikkat mi çekmezdi diye düşünüyorum

  3. nesli dedi ki:

    adam birer yıl gibi uzun sürelerde büyük sabır göstererek ilginç deneyimler yaşamış…bence kısa sürelerde gerçekleştirseydi çalışmalarını, bu kadar ilginç gelmeyebilirdi bize.büyük cesaret…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s