BECKETT SERGISI

Yayınlandı: Nisan 27, 2010 / Literature, Poem

Uluslararası İstanbul Şiir Festivali 2010 Tema ülkesi: İrlanda.. Bu baglamda tadindan yenmez bir sergi biz edebiyat severleri beklemekte…

4 Mayıs – 15 Mayıs tarihleri arasında İrlanda Büyükelçiliği, Beyoğlu Belediyesi, İstanbul 2010 Ajansı ve Uluslararası İstanbul Şiir Festivali ortaklığıyla, Beyoğlu Sanat Merkezi’nde yirminci yüzyılın en güçlü kalemlerinden Samuel Beckett’ın hayatı ve çalışmalarını retrospektif bir şekilde konu alan bir sergi gerçekleştirilecektir.

Yirminci yüzyıl yazarları arasında en çok takdir edilen ve üzerinde en çok tartışılan Samuel Beckett (1906-1989) Dublin’de doğdu. Tiyatro oyunları ve düzyazılarında, modern insanın ızdırabını kara mizah yoluyla sade bir güzellik ve zamansız bir öngörü ile yakalamayı başardı. ‘Roman ve drama türlerinde, yeni formlarda oluşturduğu eserlerinde, modern insanın yoksunluğunu yücelten’ Beckett, 1969’da Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Olabildiğince hassas ve utangaç bir karaktere sahip olan yazar, dostlarına ve çevresindekilere karşı her zaman nazik ve cömert davrandı. Yakın çevresine karşı ne kadar esprili ve sıcaksa, mahremiyetine de bir o kadar düşkün olan Beckett, eserlerinin tanıtımı için röportaj vermez ve pek de çaba sarfetmezdi. Buna rağmen, ince kırılgan duruşu, derin kırışıklarla örülü yüzü, kısa gri saçları, gagamsı burnu ve martı-gözleriyle yirminci yüzyılın en ikonik yüzlerinden biridir. Etkilendiği başlıca İrlandalı yazarlar Jonathan Swift, J.M. Synge, William ve Jack Butler Yeats ve yakın dostu ve rol modeli diye tabir ettiği James Joyce’tur. ‘Godot’yu Beklerken’ ve ‘Molloy’, ‘Malone Ölüyor’ ve ‘Adlandırılamayan’ roman üçlemesi başlıca eserleri sayılmaktadır. Samuel Beckett, William Butler Yeats ve James Joyce ile birlikte yirminci yüzyıl edebiyatının en etkili yazarlarındandır.

Daha fazla bilgi ve etkinlik programı icin:

info@istanbulsiirfestivali.org
http://www.istanbulsiirfestivali.org

An exhibition on the life and work of Samuel Beckett (1906-1989), one of the greatest dramatists and writers of the twentieth century will take place at Beyoğlu Art Gallery, from 04-15 May with the cooperation of the Irish Embassy, Beyoğlu Municipality, Istanbul 2010 European Capital of Culture Agency and International Istanbul Poetry Festival.

Samuel Beckett (1906-1989) was born in Dublin. He was one of the leading dramatists and writers of the twentieth century. In his theatrical images and prose writings, Beckett achieved a spare beauty and timeless vision of human suffering, shot through with dark comedy and humour. His 1969 Nobel Prize for Literature citation praised him for ‘a body of work that in new forms of fiction and the theatre has transmuted the destitution of modern man into his exaltation’. A deeply shy and sensitive man, he was often kind and generous both to friends and strangers. Although witty and warm with his close friends, he was intensely private and refused to be interviewed or have any part in promoting his books or plays. Yet Beckett’s thin angular countenance, with its deep furrows, cropped grey hair, long beak-like nose and gull-like eyes is one of the iconic faces of the twentieth century. He was influenced by many of his Irish forebears, Jonathan Swift, J.M. Synge, William and Jack Butler Yeats, and particularly by his friend and role model, James Joyce. Beckett is famous for “Waiting for Godot” and his trilogy of novels, “Molloy”, ‘Malone Dies” and “The Unnamable”. He and two other great writers, William Butler Yeats and James Joyce, are considered key influential figures in 20th century literature.

For more information :

info@istanbulsiirfestivali.org
http://www.istanbulsiirfestivali.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s